Aktualności

21 maja 2019

Studenci Projektowania Graficznego nagrodzeni na III Międzynarodowym Festiwalu-Konkursie Sztuki SAMOCVITY


SAMOCVITY czyli nieoszlifowany diament

W dniach 9 – 10 maja na przemyskim Zamku odbył się III Międzynarodowy Festiwal-Konkurs Sztuki „SAMOCVITY” w Polsce – Przemyśl 2019. Głównym zadaniem tego ogromnego przedsięwzięcia artystycznego jest prezentacja uzdolnionej młodzieży pochodzącej z sąsiadujących ze sobą krajów oraz ich integracja artystyczna. W Przemyślu spotkali się ze sobą między innymi uczestnicy z Polski i Ukrainy. Oprócz przesłuchań na zamkowej scenie, przed Zamkiem, utalentowana plastycznie młodzież, wzięła udział w plenerze malarskim. Zmierzyli się z tematem zaproponowanym przez prowadzących, a mianowicie „Zamek i jego otoczenie”. W plenerze wzięły udział dwie grupy z Ukrainy oraz dwie z Polski. Polską stronę reprezentowali uczestnicy zajęć plastycznych z Młodzieżowego Domu Kultury – Pracownia przy Borelowskiego pod opieką instruktorek Aldony Hausman i Julity Torby oraz grupa studentów I roku Projektowania Graficznego Instytutu Sztuk Projektowych PWSW w Przemyślu pod opieką Elżbiety Cieszyńskiej, wykładowcy Instytutu. Warto dodać, że cała siedmioosobowa grupa studentów to młodzież pochodząca zza naszej wschodniej granicy. Oceną starań uczestników zajęło się międzynarodowe jury. W każdej z kategorii nagrodzeni zostali zarówno przedstawiciele MDK jak i PWSW. W Galerii Zamek odbyła się dwudniowa prezentacja prac powstałych podczas pracy plenerowej. Wystawa odbyła się w „trybie roboczym” w trakcie dwudniowej zmiany ekspozycji aktualnej wystawy czasowej.

Organizatorzy Festiwalu to lwowska organizacja pozarządowa Art centrum Antre przy wsparciu Prezydenta Miasta Przemyśla i Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

Studenci uczestniczący w plenerze i wystawie: Oksana Pikula, Tetiana Omelanchuk, Anzhela Koiodii, Yuliia Chukhrovska, Maksymilian Kuts, Illia Bodnar i Jurii Borysevych.

Nagrodzeni: Tetiana Omelanchuk (I miejsce), Anzhela Koiodii (II miejsce), Oksana Pikula (III miejsce), pozostali studenci otrzymali wyróżnienia.

 

tekst i zdjęcia Elżbieta Cieszyńska